X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Karkonoski Park Narodowy

woj. dolnośląskie
Karkonoski Park Narodowy i jego otulina otrzymały certyfikat „Geoparku Krajowego”.

Karkonoski Park Narodowy i jego otulina otrzymały certyfikat „Geoparku Krajowego”.

Karkonosze są bez wątpienia niezwykłym i unikatowym obszarem pod względem przyrodniczym. Odznaczają się wybitnymi walorami geologicznymi. Dlatego Karkonoski Park Narodowy i jego otulina posiadają certyfikat „Geoparku Krajowego” nadany przez Ministerstwo Ochrony Środowiska.

Takie certyfikaty posiadają do tej pory tylko dwa, ciekawe pod względem geologicznym, miejsca w Polsce: Łuk Mużakowa i Góra Św. Anny. Obiekty o szczególnym znaczeniu dla geologii były do tej pory wpisywane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znalazły się tam np. Awers Rock w Australii, Droga Olbrzymów w Irlandii Północnej czy Wielki Kanion w USA.

Jednak od kilku lat tworzona jest również Europejska Sieć Geoparków. Powstanie Geoparku Krajowego w Karkonoszach jest sygnałem dla wszystkich miłośników ciekawych form litosfery, ale również dla turystów szukających ciekawostek przyrodniczych, że na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego znajdą coś dla siebie. Wzorem innych europejskich Geoparków również nasz może być niezwykłym celem wyjazdów dla geoturystów

Otrzymanie statusu Geoparku Krajowego podkreśla walory przyrodnicze KPN i jego otuliny w szczególnym odniesieniu do elementów abiotycznych przyrody. W skład środowiska abiotycznego wchodzą: podłoże geologiczne, rzeźba terenu i dawne oraz współczesne procesy morfogenetyczne, warunki klimatyczne, wody oraz gleby. Warunkują one rozwój świata organicznego. Decydują również o walorach krajobrazowych. Warto odwiedzić Karkonoski Park Narodowy aby na własne oczy przekonać się o bogactwie przyrodniczym tego regionu.

Nadanie Karkonoskiemu Parkowi Narodowemu i jego otulinie statusu Krajowego Geoparku może sprawić, iż nasz obszar zostanie w przyszłości zaliczony do Światowej Sieci Geoparków stworzonej przez UNESCO.