Karkonosze jest najwyższym pasmem Sudetów zajmują powierzchnię 650 kilometrów kwadratowych. Karkonosze stanowią centralną część Sudetów Zachodnich. Na terenie Polski znajduje się tylko 28% Karkonoszy. Najwyższy szczyt to Śnieżka (1602 m n.p.m.). Śnieżka to najwyższy masyw w Sudetach. Turyści odwiedzający Sudety jako główny cel stawiają sobie zdobycie Śnieżki. Wyprawa na górę nie należy do szczególnie ciężkich, może na nią wejść prawie każdy. Szczególnie latem jest odwiedzana przez tłumy turystów. Na szczycie Śnieżki można podziwiać panoramę przy ładnej pogodzie widoczność przekracza 200 kilometrów.
Klimat Karkonoszy charakteryzuje się zmienną pogoda, dużą wilgotnością powietrza, znacznym zachmurzeniem i dużymi opadami. Na śnieżce pokrywa śnieżna utrzymuje się nawet do siedmiu miesięcy.
Trwający ponad 200 mln. lat proces erozji doprowadził do powstania powierzchni granitowej. Stare Karkonosze stanowiły falistą równinę przypominającą dzisiejszą Kotlinę Jeleniogórską. Ruchy górotwórcze w orogenezie alpejskiej (20-2 mln. lat temu) spowodowały blokowe wypiętrzenie Karkonoszy. Bloki te zostały podzielone dolinami rzek i potoków, a spod usuniętej zwietrzeliny powstały skałki. Okres zlodowacenia ok 2 mln doprowadził do powstania jedyne w Sudetach kotłów, moren i stawów polodowcowych.
W okół Karkonoszy krąży wiele legend i mitów. Jedna z legend odnosi się do Ducha Gór - władcy Karkonoszy Niemcy nazwali go Rübezahlem, Czesi Krkonoszem a w Polsce nazwano Liczyrzepa.
Karkonosze to turystyczny region odwiedzany przez tysiące turystów - dla jednych to cisza i spokój oraz piękne krajobrazy a dla innych doskonałe warunki do uprawiania sportów.
Najbardziej znane miejscowości turystyczne to Karpacz i Szklarska Poręba.
Zapraszamy w KARKONOSZE